FAMILIELYDVANDRINGER // LYT OG LEG TIL KUNSTEN I KORSØR
Nu kan du på en sjov og inspirerende måde lære din bys skulpturer bedre at kende og samtidig blive bevæget. Kongegaarden tilbyder tre forskellige lydvandringer til tredive kunstværker i Korsør og omegn. Ta' mobilen med og lad de interessante historier bringer dig og familien helt tæt på skulpturerne og kunstneren bag de enkelte værker.
Hør forfatteren Jens Blendstrup fortælle om skulpturen af berømte Jens Baggesen på Havnepladsen og om Mimers Brønd på Halsskov. Tjek ud om byen har en skulptur skabt af Store Robert og om de to borgere foran det gamle rådhus er et kunstværk eller af kød og blod. Du kan også springe på cyklen og både blive klogere på kunsten på Klarskovgaard og på den store bronzekolos, der tager imod de rejsende på Korsør Station, mens I lytter til DR’s lydguru Susanna Sommer.
Alle kan få glæde af lydvandringerne, men den primære målgruppe er familier med børn fra seks år. Derfor er hver fortælling om kunsten suppleret med en leg, der er inspireret af historien til skulpturen.
Du vælger en af ruterne herunder, og rammer en ny side, der hedder Padlet. Med din telefon kan du gå ind på hver enkelt af lydfilerne (her kommer du ind på SoundCloud). Tag dem i den rækkefølge de ligger i. Man skruer op for lyden, så alle kan lytte med, når en stemme fra Korsør guider lytterne gennem værket. Når I i fællesskab har lyttet, så skal du gå tilbage til oversigten på Padlet.
RUTE 1 i centrum HER
RUTE 2 i Korsør Lystskov HER
RUTE 3 på Halsskov HER
GOD FORNØJELSE!
Støttet af:
